Rozpukov

Jen Lien-kche

Naše cena

339 Kč

Běžná cena

399 Kč

Dostupnost

skladem

e-shop

Za devatero horami a devatero řekami a ještě mnohem dál, v zapadlé vísce Rozpukov uprostřed Číny, žili byli čtyři bratři a jedna krásná dívka. A právě za jejich života se Rozpukov dočká nevídaného rozkvětu. Po desetiletí vlády rodu Čuů převezme otěže moci jejich největší rival – rodina Kchungů, a všechno se změní, celý svět je hned jinačí. Obec Rozpukov se pod vedením nového starosty rychle rozrůstá, místní bohatnou, stavějí si nové domy, zakládají továrny a podniky. Kraj brzy přiláká investory a podnikatele z celého světa. Všichni se mají dobře, mnohem lépe než dříve. 

Nová kniha Jen Lien-kcheho, mistra sžíravé satiry a magické absurdity, vypadá na první pohled jako pohádka o dvou znepřátelených rodech vládnoucích ve vesnici, která se během několika desetiletí čínské hospodářské expanze mění v mnohamilionové město. Složité rodinné a milostné vazby se proplétají s těmi mocenskými, rozkvět rodu jde ruku v ruce s rozkvětem města Rozpukov. Brzy však začínáme chápat, že pohádka se mění v mrazivé podobenství o letitých svárech a mstě, o korumpující moci peněz, cynismu, bezohlednosti a ziskuchtivosti, které dosahují natolik nepředstavitelných rozměrů, že jediným prostředkem jejich zachycení je právě zmiňovaná absurdita a magičnost líčení. V tomto smyslu je Jenův román mimořádným uměleckým svědectvím pro dobu, v níž začíná hrát Čína z globálního pohledu dominantní roli.

„Jděte,“ řekl otec a ukázal rukou směrem ke dveřím. Poprvé za měsíc se neznatelně usmál, jeho úsměv vypadal jako tenký zlatý plíšek přilepený na tváři. „Běžte ven a rozejděte se na východ, západ, sever a jih. Jděte pořád za nosem a neohlížejte se. Seberte to, co cestou najdete, to bude vašim osudem.“

Chlapci mlčeli. Mysleli, že se otec pomátl na rozumu.

Ale když vše třikrát zopakoval a do třetice zněl jeho hlas téměř prosebně, druhorozený významně mrkl na nejstaršího a společně se s bratry vydali ven, od hořícího jerlínu, od stoliček, od otce a matky, nástěnné malby tygra a pavouka v rohu, a pomalu vykročili ven do světa.

Jen co vyšli ven, celý svět se jako mávnutím kouzelného proutku proměnil. A v místní kronice Rozpukova se začala psát nová kapitola.

Detaily

Autor: Jen Lien-kche

Překlad: Zuzana Li

Nakladatel: Verzone

Rok vydání: 2016

Formát: 495 stran, vázaná

ISBN 978-80-87971-10-9

Doporučená maloobchodní cena: 399,- Kč

O autorovi

Laureát literární ceny Franze Kafky je bezesporu jeden z nejzajímavějších spisovatelů současnosti. Prošel si nesnadným tvůrčím přerodem, než se stal „nehodným synem realismu”, nazval se „zrádcem literatury” a dokonce přišel se zcela novým tvůrčím postupem nazvaným podle soudobé čínské reality "mýtorealismus".

Více