Nebe nad Lhasou

Ning Kchen

Naše cena

339 Kč

Běžná cena

399 Kč

Dostupnost

skladem

e-shop

Co se stane, když se v zapadlé tibetské vesnici na úpatí starodávného buddhistického kláštera Däpung nedaleko Lhasy setkají čtyři lidé ze zcela odlišných kultur? V prostředí majestátních hor a nekonečného nebe nad nimi se rozvíjí mnohovrstevnaté vyprávění o hledání duše člověka, o jeho identitě, o střetech civilizací a lidských osudů, a v neposlední řadě i o psaní románu jako takovém.

Jak se v Tibetu strukturuje duše, která žádnou strukturu nemá?

Jak na vysokohorských pláních v blízkosti nebes ukotvit neustále plynoucí myšlenky?

Má člověk naději na záchranu?

Tibet je zemí výjimečnou nejen svou blízkostí ke slunci a nebesům, ale i všudypřítomnou buddhistickou vírou – bez tibetských lámů by byla zdejší nadmořská výška pouhou fyzikální veličinou.

V této bájné, drsné a krásné krajině se ve čtyřech hlavních postavách setkávají tři rozličné světy: tibetský, čínský a západní. Každá postava románu v Himalájích hledá něco jiného: mladý učitel a filozof z Pekingu doufá ve vysvobození z osudných politických i osobních rozčarování po roce 1989, poloviční Tibeťanka přijíždí poprvé do své druhé domoviny hledat zapomenuté kořeny, buddhistický mnich původem z Francie zde našel smysl svého života a jeho otec, uznávaný filozof, přijíždí se synem diskutovat o velkých otázkách existence. Životní dráhy se protnou v zapadlé vísce u starodávného kláštera Däpung nedaleko Lhasy. Co se vyvine ze setkání duchovního a sekulárního světa, setkání moderní filozofie a vědy a pradávné, přesto stále živé víry? Mohou být všechny bytosti šťastny?

O románu řekli:

Nobelista Mo Jen: „Ning Kchen přesvědčivým způsobem propojuje pronikavou politickou kritiku s poučenými rozbory lidského nitra, a co víc, úspěšně vytvořil zcela vlastní formu vyprávění.“

Jen Lien-kche, laureát Ceny Franze Kafky: „Ning Kchen vytvořil velmi originální literární svět plný přemýšlivých vhledů a znepokojujících překvapení, jeho hlas je jedinečný i v měřítku světové literatury.“

 

V Tibetu jsem strávil několik let svého života. Je to svět, který se k vyprávění příliš nehodí, je mnohem víc jako hudba, abstraktní, spíš k smyslovému vnímání než k zachycení slovy. A pokud se mi nepovede vyjádřit, jaký Tibet je (jaká je jeho hudba), stěží vystihnu povahu Tibeťanů. Tibet a Tibeťané patří k sobě, jsou jedno tělo a jedna duše, nerozlučně spjati jako voda a ryby. Dlouhé roky jsem se s nevalnými výsledky snažil najít způsob, jak napsat román vystihující ten výjimečný svět Tibetu. Obávám se, že ani tentokrát se mi to nepodaří tak, jak bych si přál. Mně totiž nejde o příběh, jde mi o existenci. A je bez debat, že vytvořit postavu a napsat o ní příběh je poměrně lehké, ale postihnout povahu lidské existence je téměř nemožné – zvlášť když jde o existenci hudebního rázu.

Detaily

Autor: Ning Kchen

Překlad: Zuzana Li

Nakladatel: Verzone

Rok vydání: 2018

Formát: 450 stran, vázaná

ISBN 978-80-87971-30-7

Doporučená maloobchodní cena: 399,- Kč

Dirk Skiba

O autorovi

Dětství prožil v uličkách starého Pekingu, mládí psaním a četbou básní, několik let strávil v Tibetu. Romány začal psát až ve zralém věku, publikoval nejprve na internetu, až s čtenářským úspěchem následovala knižní vydání. Každý jeho obsáhlý román je zcela jiný, ve všech však věnuje pozornost člověku a jeho podivínství.

Více