Bylo nebylo, v jedné obrovské východní zemi...

O moderní čínsky psané literatuře 

Čína, země honosící se prastarou tradicí, moudrostí filozofů a krásou žen, země exotická a ve všem jiná, dokonce „protipól naší zkušenosti“, a zároveň velmoc 21. století, dílna světa, jejíž spektakulární růst HDP budí závist ekonomů, i autoritářský režim, který nepřestává být terčem kritiky obránců lidských práv. Země nádherná a plná příslibů, a zase krutá a nelidská, tak se vynořuje Čína z knih na pultech knihkupectví, ať je to v Praze nebo Paříži. V barevné mozaice střípků romantiky, exotismu, okultismu, politiky a ekonomie není snadné se vyznat. Každá doba přidává svůj díl k obrazu civilizace, která přesto zůstává vzdálená, a to i dnes, kdy je tak snadné ji navštívit a poznat „na vlastní oči“. Vždyť autentické svědectví je málo platné tam, kde je smysly vnímaná skutečnost zpracovávána podvědomým očekáváním. Cestu ven ze spleti iluzí a zmatku po povrchu sklouzávajících informací nabízejí příběhy vyprávěné Číňany samotnými. Ne ty, které mají cizincům vychválit slávu čínské civilizace, ale příběhy, které si vyprávějí sami mezi sebou – jejich literatura, která zachycuje i utváří žitý svět Číny, klade otázky, hledá odpovědi, vypráví pro potěšení i ze zoufalství a pro výstrahu. A právě těm, kdo mají chuť se s otevřeným srdcem (xin) vydat na cestu za novým (xin) poznáváním světa Číny (Sina) a její moderní literatury, je určena edice Xin (čteno sin). Nezbývá než popřát šťastnou cestu. 一路平安!

                                                                                                                                                                                                                                                   Olga Lomová

 

NEBE PEKLO RÁJ 

Jak se stane z malé vísky během pár desetiletí světová metropole?

Rozpukov

Jen Lien-kche

Více knih

ZÁHROBÍ LÁSKA STOKA

Narodil se na kolejích, co zažije Padáček po smrti?

Den sedmý

Jü Chua

Více knih

TAJNÉ  KOLIKA  V JEN-ANU

Jak doopravdy zemřela osoba s krycím jménem Nula? Nebo stále žije? Kam se poděl čínský intelektuál?

Soudruh Nula

Li Er

Více knih

Vybraní autoři

© Tu Pin

Jü Chua

Nekompromisní zubař z malého městečka Chaj-jen nedaleko Šanghaje vstoupil do povědomí čtenářů počátkem osmdesátých let absurdními povídkami plnými reálného, ale nesmyslného násilí. Nejvíce jej proslavil román Žít!, o kterém když jej viděl zfilmován poprvé, udiveně prohlásil, že tohle ale on přece nenapsal.

Více

Jen Lien-kche

Laureát literární ceny Franze Kafky je bezesporu jeden z nejzajímavějších spisovatelů současnosti. Prošel si nesnadným tvůrčím přerodem, než se stal „nehodným synem realismu”, nazval se „zrádcem literatury” a dokonce přišel se zcela novým tvůrčím postupem nazvaným podle soudobé čínské reality "mýtorealismus".

Více

Li Er

Nenápadná šedá eminence čínské intelektuální scény, která za všech okolností nepřestává hýřit vtipem a neuvěřitelnými historkami, píše hlavně povídky. Když však v roce 2002 vydal svůj první román Soudruh Nula, posbíral všechny ceny nezávislé kritiky, včetně titulu Nejlepší čínsky psaný román třicetiletí (1979–2009). 

Více

Cchering Özer

Zřejmě nejvýraznější hlas moderní tibetské inteligence, básnířka a esejistka Özer, si v posledních letech získala uznání zejména na sociálních sítích coby neúnavná komentátorka aktuálního dění v Tibetu. Ve svém díle citlivě a upřímně nahlíží tragickou i absurdní realitu současného Tibetu.

Více