Bylo nebylo, v jedné obrovské východní zemi...

O moderní čínsky psané literatuře 

Příběhy o lidských osudech, o štěstí a neštěstí, o příkořích a křivdách, útrapách, lásce a přátelství, o tom všem vypráví i čínští spisovatelé, jakkoliv vzdálená se nám jejich země může jevit z tepla našich středoevropských domovů. O bouřlivých dějinách moderní Číny se dovídáme z učebnic a prací historiků, ale lidská paměť zaznamenává víc. A právě střípky paměti nám literatura umí zprostředkovat nejlépe, nechává nás nahlédnout a zažít neznámé světy.

NEBE PEKLO RÁJ 

Jak se stane z malé vísky během pár desetiletí světová metropole?

Rozpukov

Jen Lien-kche

Více knih

ZÁHROBÍ LÁSKA STOKA

Narodil se na kolejích, co zažije Padáček po smrti?

Den sedmý

Jü Chua

Více knih

TAJNÉ  KOLIKA  V JEN-ANU

Jak doopravdy zemřela osoba s krycím jménem Nula? Nebo stále žije? Kam se poděl čínský intelektuál?

Soudruh Nula

Li Er

Více knih

Vybraní autoři

© Tu Pin

Jü Chua

Nekompromisní zubař z malého městečka Chaj-jen nedaleko Šanghaje vstoupil do povědomí čtenářů počátkem osmdesátých let absurdními povídkami plnými reálného, ale nesmyslného násilí. Nejvíce jej proslavil román Žít!, o kterém když jej viděl zfilmován poprvé, udiveně prohlásil, že tohle ale on přece nenapsal.

Více

Jen Lien-kche

Laureát literární ceny Franze Kafky je bezesporu jeden z nejzajímavějších spisovatelů současnosti. Prošel si nesnadným tvůrčím přerodem, než se stal „nehodným synem realismu”, nazval se „zrádcem literatury” a dokonce přišel se zcela novým tvůrčím postupem nazvaným podle soudobé čínské reality "mýtorealismus".

Více

Li Er

Nenápadná šedá eminence čínské intelektuální scény, která za všech okolností nepřestává hýřit vtipem a neuvěřitelnými historkami, píše hlavně povídky. Když však v roce 2002 vydal svůj první román Soudruh Nula, posbíral všechny ceny nezávislé kritiky, včetně titulu Nejlepší čínsky psaný román třicetiletí (1979–2009). 

Více

Cchering Özer

Zřejmě nejvýraznější hlas moderní tibetské inteligence, básnířka a esejistka Özer, si v posledních letech získala uznání zejména na sociálních sítích coby neúnavná komentátorka aktuálního dění v Tibetu. Ve svém díle citlivě a upřímně nahlíží tragickou i absurdní realitu současného Tibetu.

Více