Bylo nebylo, v jedné obrovské východní zemi...

O moderní čínsky psané literatuře 

Čína, země honosící se prastarou tradicí, moudrostí filozofů a krásou žen, země exotická a ve všem jiná, dokonce „protipól naší zkušenosti“, a zároveň velmoc 21. století, dílna světa, jejíž spektakulární růst HDP budí závist ekonomů, i autoritářský režim, který nepřestává být terčem kritiky obránců lidských práv. Země nádherná a plná příslibů, a zase krutá a nelidská, tak se vynořuje Čína z knih na pultech knihkupectví, ať je to v Praze nebo Paříži. V barevné mozaice střípků romantiky, exotismu, okultismu, politiky a ekonomie není snadné se vyznat. Každá doba přidává svůj díl k obrazu civilizace, která přesto zůstává vzdálená, a to i dnes, kdy je tak snadné ji navštívit a poznat „na vlastní oči“. Vždyť autentické svědectví je málo platné tam, kde je smysly vnímaná skutečnost zpracovávána podvědomým očekáváním. Cestu ven ze spleti iluzí a zmatku po povrchu sklouzávajících informací nabízejí příběhy vyprávěné Číňany samotnými. Ne ty, které mají cizincům vychválit slávu čínské civilizace, ale příběhy, které si vyprávějí sami mezi sebou – jejich literatura, která zachycuje i utváří žitý svět Číny, klade otázky, hledá odpovědi, vypráví pro potěšení i ze zoufalství a pro výstrahu. A právě těm, kdo mají chuť se s otevřeným srdcem (xin) vydat na cestu za novým (xin) poznáváním světa Číny (Sina) a její moderní literatury, je určena edice Xin (čteno sin). Nezbývá než popřát šťastnou cestu. 一路平安!

                                                                                                                                                                                                                                                   Olga Lomová

 

loučení pouta návrat

Vydal se na jih, však k severu doputoval

Šest historií venkovského života

Jang Ťiang

Více knih

DÉŠŤ  ŘEKA  NOC

Když se člověk ponoří do snu o minulosti, nalezne v mlze svých vzpomínek něco jiného než nenaplněnou touhu a smrt?

Zbloudilá loď a jiné povídky

Ke Fej

Více knih

TAJEMSTVÍ STUDNA KURTIZÁNY 

nelehký úděl žen a tíživé dědictví předků

Manželky a konkubíny

Su Tchung

Více knih

Vybraní autoři

Jang Ťiang

Spisovatelka a překladatelka Jang Ťiang zažila téměř celé dvacáté století. Svým postojem i dílem zosobňuje literátský ideál, včetně pověstné dlouhověkosti. Psala velmi úspěšné hry plné jemné ironie a moudrého humoru, její esejistické dílo je vysoce ceněno a její překlad Cervantesova Dona Quichota je dodnes považován za nejlepší.

Více

Ke Fej

Za pseudonymem Ke Fej se skrývá profesor komparativní literatury vyučující na Katedře čínského jazyka a literatury Univerzity Čching-chua v Pekingu a vedle Jü Chua, Su Tchunga a Ma Jüana nejvýznamnější figura čínské avantgardy osmdesátých let honosící se přezdívkou taoistického mistra a božského hrdiny středu Čung Šen-tchunga.

Více

Su Tchung

Talentovaný vypravěč, mistr výstavby mrazivého napětí, poetický kouzelník, rodák ze Su-čou, města protkaného kanály s klenutými mostky a starými dvorci s prohnutými střechami, dnes může být právem označen za jednoho z klasiků čínské literatury konce 20. století.

Více

Eileen Chang

Literární diva, miláček Šanghaje čtyřicátých let a mimořádná pozorovatelka světa kolem sebe. Několika přesně vedenými tahy vykresluje zápas městského člověka o sebe sama. Její věhlas a úspěch u čtenářů i kritiky předčasně ukončily Maovy požadavky na literaturu. Eileen odjela do Hongkongu a později do USA, kde strávila zbytek života. 

Více