O čem se dnes vypráví v té velké zemi Dálného východu?

O moderní čínsky psané literatuře 

Jak několika větami načrtnout a přiblížit tu pestrou plejádu barvitých příběhů, které se již více než století píší čínskými znaky a jimž se říká současná čínská literatura? Najdeme mezi nimi moderní i tradiční vyprávění, některá nás okouzlí svou poetikou či magičností, jiná nás rozesmutní svou hluboce bytostnou melancholií, další zase překvapí nečekanými odhaleními či pobaví laskavým humorem nebo sžíravou ironií. Všechna však vypráví o lidských osudech, o štěstí a neštěstí, o příkořích a křivdách, útrapách, lásce, přátelství, lidské dobrotě a soucitu, jakkoliv vzdálená se nám jejich země může jevit z tepla našich středoevropských domovů. O bouřlivých dějinách moderní Číny se dovídáme z učebnic a prací historiků, ale lidská paměť zaznamenává víc. A právě střípky paměti nám literatura umí zprostředkovat nejlépe, nechává nás nahlédnout a zažít neznámé světy.

TAJNÉ  KOLIKA  V JEN-ANU

Jak doopravdy zemřela osoba s krycím jménem Nula? Nebo stále žije? Kam se poděl čínský intelektuál?

Soudruh Nula

Li Er

Více knih

TAJEMSTVÍ STUDNA KURTIZÁNY 

nelehký úděl žen a tíživé dědictví předků

Manželky a konkubíny

Su Tchung

Více knih

Zóna přerodu Mao Žlutá řeka

jak vypadá přerod elity národa, kterému velí Dítě

Čtyři knihy

Jen Lien-kche

Více knih

Vybraní autoři

© Tu Pin

Jü Chua

Nekompromisní zubař z malého městečka Chaj-jen nedaleko Šanghaje vstoupil do povědomí čtenářů počátkem osmdesátých let absurdními povídkami plnými reálného, ale nesmyslného násilí. Nejvíce jej proslavil román Žít!, o kterém když jej viděl zfilmován poprvé, udiveně prohlásil, že tohle ale on přece nenapsal.

Více

Jen Lien-kche

Čerstvý nositel literární ceny Franze Kafky je bezesporu jeden z nejzajímavějších spisovatelů současnosti. Prošel si nesnadným tvůrčím přerodem, než se stal „nehodným synem realismu”, nazval se „zrádcem literatury” a dokonce přišel se zcela novým tvůrčím postupem nazvaným podle soudobé čínské reality "mýtorealismus".

Více

Li Er

Nenápadná šedá eminence čínské intelektuální scény, která za všech okolností nepřestává hýřit vtipem a neuvěřitelnými historkami, píše hlavně povídky. Když však v roce 2002 vydal svůj první román Soudruh Nula, posbíral všechny ceny nezávislé kritiky, včetně titulu Nejlepší čínsky psaný román třicetiletí (1979–2009). 

Více

Cchering Özer

Zřejmě nejvýraznější hlas moderní tibetské inteligence, básnířka a esejistka Özer, si v posledních letech získala uznání zejména na sociálních sítích coby neúnavná komentátorka aktuálního dění v Tibetu. Ve svém díle citlivě a upřímně nahlíží tragickou i absurdní realitu současného Tibetu.

Více