Bylo nebylo, v jedné daleké zemi...

O ediční řadě Xin 

Edice vznikla z potřeby českých sinologů vytvořit nový prostor pro vydávání překladů moderních klasiků i literárních novinek současné Číny. Jak k edici při příležitosti jejího vzniku v roce 2012 napsala prof. Olga Lomová: „Země nádherná a plná příslibů, a zase krutá a nelidská, tak se vynořuje Čína z knih na pultech knihkupectví, ať je to v Praze nebo Paříži. V mozaice střípků romantiky, exotiky, okultismu, politiky a ekonomie není snadné se vyznat… Cestu ven ze spleti iluzí a zmatku po povrchu sklouzávajících informací nabízejí příběhy vyprávěné Číňany samotnými, příběhy, které si vyprávějí sami mezi sebou – jejich literatura, která zachycuje i utváří žitý svět Číny, klade otázky a hledá odpovědi.“

 

VADŽRA ÚDOLÍ VZPOMÍNKY 

Sníh nikdy nepřekryje celou náhorní plošinu, to nedokáže ani slunce. 

Nebe nad Lhasou

Ning Kchen

Více knih

NEBE PEKLO RÁJ 

Jak se stane z malé vísky během pár desetiletí světová metropole?

Rozpukov

Jen Lien-kche

Více knih

TAJEMSTVÍ STUDNA KURTIZÁNY 

nelehký úděl žen a tíživé dědictví předků

Manželky a konkubíny

Su Tchung

Více knih

Vybraní autoři

谜图公社

Tung Si

Pseudonym vysokoškolského profesora Tchien Taj-lina se píše znaky pro "východ, západ" a znamená také "věc", jakési "cosi", co se hojně užívá k urážení lidské důstojnosti a hrdosti. Spisovatel Tung Si z jihočínské provincie Kuang-si si takový pseudonym nezvolil náhodou. O člověka mu v jeho románech jde především.

Více
Dirk Skiba

Šeng Kche-i

Žádné jiné čínské spisovatelce nevycházejí v překladech soustavně téměř všechny romány, které napíše a vydá. Žádná jiná autorka neumí anglicky, nejezdí tolik po světě a není přítomna v zahraničních médiích. Románem Holky ze severu, v němž hojně vychází z osobních zkušeností, se tato self-made žena mnoha talentů prosadila.

Více
© Tu Pin

Jü Chua

Nekompromisní zubař z malého městečka Chaj-jen nedaleko Šanghaje vstoupil do povědomí čtenářů počátkem osmdesátých let absurdními povídkami plnými reálného, ale nesmyslného násilí. Nejvíce jej proslavil román Žít!, o kterém když jej viděl zfilmován poprvé, udiveně prohlásil, že tohle ale on přece nenapsal.

Více

Eileen Chang

Literární diva, miláček Šanghaje čtyřicátých let a mimořádná pozorovatelka světa kolem sebe. Několika přesně vedenými tahy vykresluje zápas městského člověka o sebe sama. Její věhlas a úspěch u čtenářů i kritiky předčasně ukončily Maovy požadavky na literaturu. Eileen odjela do Hongkongu a později do USA, kde strávila zbytek života. 

Více