Zápisky z Tibetu

Cchering Özer

Naše cena

360 Kč

Běžná cena

450 Kč

Dostupnost

skladem

e-shop

Stěžejní dílo čínsky píšící tibetské básnířky, esejistky a blogerky Cchering Özer je hluboce osobním vyznáním, kterým jako leitmotiv prostupuje autorčino hledání sebe sama, její cesta ke kořenům vlastní tibetské identity. Otevírá čtenáři krajinu Tibetu sahající od Khamu na východě až po posvátnou horu Kailás daleko na západě, v jejímž pomyslném srdci leží Lhasa s chrámem Džokhang a bývalým palácem dalajlamů Potalou, a vypráví příběhy lidí, kteří tuto krajinu obývají.

Pojem „rodný kraj“ byl pro mě už od mala problematický. Stejně, jako byl problematický celý můj původ. Často přemýšlím o tom, jestli kdybych bývala celý život seděla na jednom místě, mohlo být něco jinak? Protože, jakmile se některé věci, například původ, zamotají, všechno je pak jiné a nelze to nijak změnit. Člověk se rázem ocitá v uzoučkém pásu, který mu život vymezil, rozervaném hlubokými propastmi a zbrázděném křivolakými cestami, zahaleném tak těžkým a neproniknutelným závojem mlhy, že je těžké najít svůj správný směr. Po celý život bude balancovat v tom úzkém pásu, což ho už samo o sobě odsuzuje k věčnému osamění. Část lidí ho tahá na tu nebo onu stranu a jiná část lidí ho zase vystrkuje z toho pásu ven, je velice těžké najít rovnováhu a zorientovat se. Jak těžko snesitelné je takové osamění! Je to bolest, jako kdyby vás rvali vejpůl, rána je hluboká a nikdy se nemůže docela zacelit. Není snad původ člověka, jeho krev, výsledkem karmy mnoha předchozích generací?

Detaily

Autor: Cchering Özer

Překlad: Kamila Hladíková

Nakladatel: Verzone

Rok vydání: 2015

Formát: 368 stran, vázaná

ISBN: 978-80-87971-05-5

Doporučená maloobchodní cena: 450,- Kč

O autorovi

Zřejmě nejvýraznější hlas moderní tibetské inteligence, básnířka a esejistka Özer, si v posledních letech získala uznání zejména na sociálních sítích coby neúnavná komentátorka aktuálního dění v Tibetu. Ve svém díle citlivě a upřímně nahlíží tragickou i absurdní realitu současného Tibetu.

Více