Dětská nevěsta

Xiao Hong

Naše cena

95 Kč

Běžná cena

110 Kč

Dostupnost

skladem

e-shop

Antologie šesti povídek od pokrokové spisovatelky Xiao Hong (1911–1942) zahrnuje šest delších i kratších próz, ve kterých autorka se šokující přímočarostí popisuje brutalitu venkovského života na čínském severovýchodě, šikanu v internátní škole nebo prospěchářství sobeckého intelektuála. Zahrnuté povídky patří k jejím nejznámějším a byly vybrány tak, aby postihly autorčin tvůrčí růst a zrání. Její dílo bylo přeloženo do mnoha jazyků, česky vychází poprvé.

„Co tady pořád naříkáš, za chvíli bude tma!“ spustil na vdovu panovačně. „O jednoho blázna míň nebo víc! A za ty jeho kosti si nic nekoupíš. Běž domů a přemýšlej, co dělat dál. Pošlu chlapy, aby ho pohřbili pod Západním vrchem.“ Pak ještě přikázal chlapům kolem sebe, „Takovej smrad … ať je to co nejdřív pryč!“ A z hloučku žen to zašumělo, „Ten náš milostpán, on je tak ohleduplný. Vždycky pomůže, když k něčemu dojde.“ To ovšem ženy nevěděly, že seno s Wangem dal zapálit právě on, pranic o tom nevěděly. Stébla ječmene se vlnila jak tekoucí voda, kouř stoupal z komínů a točil se nad střechami obydlí. Statkář se vrátil do vsi, mávaje oháňkou na mouchy.

Detaily

Autorka: Xiao Hong

Překlad: Lucie Olivová

Nakladatel: Verzone

Rok vydání: 2018

Formát: 57 stran, brožovaná

ISBN 978-80-87971-32-1

Doporučená maloobchodní cena: 110,- Kč

O autorovi

Tvůrčí období této křehké a bohémské dívky netrvalo ani desetiletí, přesto suverénně zaujímá místo mezi nejlepšími prozaiky třicátých let minulého století. Příběh jejího pohnutého života úspěšně převedla na plátno hongkongská režisérka Ann Hui v roce 2014 pod názvem Zlatá éra, oceňovaný film viděli i čeští diváci na festivalu Filmasia v Praze.

Více