Den sedmý

Jü Chua

Naše cena

250 Kč

Běžná cena

298 Kč

Dostupnost

skladem

e-shop

Jü Chua patří k několika málo slavným autorům zvučných jmen, jejichž každé nové dílo pokaždé vyvolá bouřlivé reakce. Nejinak tomu bylo i u Dne sedmého, dalšího silného románu, tentokrát ze záhrobí obydleného postavami z kraje současné čínské společnosti, po jehož vydání na sklonku roku 2013 šuměla čínským éterem otázka, jestli už to Jü Chua krapet nepřehnal. 

Román Den sedmý začíná krátce po smrti hlavního hrdiny. Jang Fej přichází pozdě na vlastní kremaci a následně zjišťuje, že stejně nemá urnu ani hrob, takže nemůže být zpopelněn. Jeho kroky tedy míří do Země nepohřbených, kterou putuje následujících sedm dní. 

Vrací se na místa, která byla v jeho životě významná, setkává se s lidmi, kteří mu byli blízcí, i s novými známými. V retrospektivě se dozvídáme osobní příběh Jang Feje: od komických podrobností jeho příchodu na svět skrz toaletu jedoucího vlaku, přes láskyplné dětství s adoptivním otcem, rozpačité setkání s pokrevní rodinou, krátké nevydařené manželství až k trudným okolnostem spojeným s umíráním otce a Jang Fejovu předčasnou smrt. 

Během sedmidenního putování naslouchá také příběhům dalších obyvatel Země nepohřbených. Jsou to především oběti překotných sociálních a ekonomických změn, které v současné Číně probíhají: venkovan nespravedlivě obviněný a odsouzený k trestu smrti, téměř tři desítky lidských plodů potracených ve vysokém stupni těhotenství za účelem plnění politiky jednoho dítěte, oběti požáru, které ale samosprávné orgány utajily. Na pozadí jejich osobních příběhů Jü Chua nahlíží do života lidí z okraje společnosti. Vyprávění nás zavádí do ghetta, kde v nuzných podmínkách žijí migranti přicházející do měst za prací, na kliniku, kde probíhá černý obchod s lidskými orgány, do zkorumpovaného prostředí policie a provinčních institucí.     

Ač s notnou dávkou nadsázky tento román z roku 2013 nabízí poměrně kritický pohled do současné Číny. Sám Jü Chua se považuje za realistu a pokud se čtenářům jeho příběhy zdají být absurdní, je to proto, že absurdní je realita kolem něj. 

Včerejší noc byla plná hřmotu bortícího se zdiva – dům za domem se hroutil, celý blok budov byl už zřejmě příliš znavený na to, aby ještě dokázal stát. V tom trvalém rachotu jsem se zmítal někde mezi bděním a spánkem. Ale když jsem za svítání otevřel dveře, všechen ten lomoz rázem ustal, až to vypadalo, jakoby právě dveře ten hluk zastavily. Našel jsem na nich přilepený lístek – hned vedle deset dní starého oznámení, že mám zaplatit účty za elektřinu a vodu. Navlhlý papír mě rozpitými písmeny žádal, abych se dostavil ke své kremaci.

Detaily

Autor: Jü Chua
Překlad: Petra Martincová
Nakladatel: Verzone
Rok vydání: 2016

Formát: 220 stran, vázaná

Doporučená maloobchodní cena: 298,- Kč

© Tu Pin

O autorovi

Nekompromisní zubař z malého městečka Chaj-jen nedaleko Šanghaje vstoupil do povědomí čtenářů počátkem osmdesátých let absurdními povídkami plnými reálného, ale nesmyslného násilí. Nejvíce jej proslavil román Žít!, o kterém když jej viděl zfilmován poprvé, udiveně prohlásil, že tohle ale on přece nenapsal.

Více